Post

Elementary Program Field Trip Calendar 2011-12

This is an up-to-date calendar showing schools and teachers who are scheduled for vernal pool field trips in 2011-12.

If you have received an invitation to schedule a field trip, please choose two available dates and click here to go to the sign-up form.

Date Class #1 Class #2
Thu, Feb 9 Cordova Gardens (McCauley) Cordova Gardens (Alfaro)
Fri, Feb 10 Genevieve Didion (Nann) Genevieve Didion (Dighero)
Mon, Feb 13 Stonegate (Parker) Stonegate (Perrine)
Tue, Feb 14 Earl Warren (Winslow) Earl Warren (Garcia)
Thu, Feb 16 Prairie (McKillop) Prairie (Farnell)
Fri, Feb 17 Gold River DC (Zoller) Gold River DC (Wong)
Mon, Feb 20 WASHINGTON’S
B-DAY
NO FIELD TRIPS
Tue, Feb 21 Witter Ranch (Tharp)  Witter Ranch (Christiano)
Thu, Feb 23 Phoebe Hearst (Harris) Stonegate (Freshour)
Fri, Feb 24 Golden Empire (Conklin) Golden Empire (Snider)
Mon, Feb 27 Prairie (Ludu) Prairie (Jones)
Tue, Feb 28 Natomas Park (Valentine) Natomas Park (Clayton)
Thu, Mar 1 Empire Oaks (Rodgers) Empire Oaks (Harris)
Fri, Mar 2 Empire Oaks (Sol) Empire Oaks (Dean)
Mon, Mar 5 Del Paso Manor (Bowman) Del Paso Manor (Leung)
Tue, Mar 6 St. John Notre Dame (Robinson) Robla (Torrecampo)
Thu, Mar 8 Village (Nihart) Village (Dettman)
Fri, Mar 9 Natomas Park (Reese) Natomas Park (Hodge)
Mon, Mar 12 Carroll (Genera) Carroll (Jillson)
Tue, Mar 13 Carroll (Ellis) Carroll (Burke)
Thu, Mar 15 Caroline Wenzel (Peyton) Caroline Wenzel (Mitchell)
Fri, Mar 16 Heron (Pacheco) BC Morse (Miller)
Mon, Mar 19 Navigator (Rios) Navigator (MacDonald)
Tue, Mar 20 BC Morse (Groff) BC Morse (Sullivan)
Thu, Mar 22 Westside (VanCleef) Westside (Karl)
Fri, Mar 23 Leonardo da Vinci (Bustos) Leonardo da Vinci (Dodd)
Mon, Mar 26 BC Morse (Salas) BC Morse (Edwards)
Tue, Mar 27 Carl Sundahl (Guest) Carl Sundahl (MacDonald)
Thu, Mar 29 Yav Pem Suab (Idrogo) Yav Pem Suab (Shankar)
Fri, Mar 30 Peter J. Shields (Kingsbury/Yi) Peter J. Shields (Peele)
Mon, Apr 2 -
Fri, Apr 6
SPRING BREAK NO FIELD TRIPS
Mon, Apr 9 Theodore Judah (Gambirazio) Gold River DC (Moon)
Tue, Apr 10 Dillard (Nelson) Dillard (Beckner)
Thu, Apr 12 Anna Kirchgater (Lung)  
Fri, Apr 13 Mary Tsukamoto (Crujido) Mary Tsukamoto (Behr)
Mon, Apr 16 Earl LeGette (Spiegel) Earl LeGette (TBD)
Tue, Apr 17 Earl LeGette (TBD) Glenwood (Slaughter)
Thu, Apr 19 Woodlake (Liss) Woodlake (Le)
Fri, Apr 20 Anna Kirchgater (Cambra) Anna Kirchgater (Hiett)
Mon, Apr 23 Prairie (Wilbur) Prairie (Lum)
Tue, Apr 24 Anna Kirchgater (Wenger) Anna Kirchgater (Hespeler)
Thu, Apr 26 Caleb Greenwood (Malone) Caleb Greenwood (Dilley)
Fri, Apr 27 Mary Tsukamoto (Swanson) Mary Tsukamoto (Fuentes)

 

Commands